fbpx

מה הייתם עושים עם 100 אלף שקל ביד

מה הייתם עושים עם 100 אלף שקל ביד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם כסף פנוי ולא בא לכם להתחייב לתואר. היד קלה על מסע בזבוזים, אבל רגע – יש לנו כמה רעיונות טובים יותר.
כסף פנוי זה חלום. כמה פעמים ניהלתם עם חברים את השיחה: מה הייתי עושה אם היה לי עכשיו… אחד מפנטז על אוטו חדש, אחד על בילוי בלי חשבון וכולכם ביחד הייתם לוקחים עכשיו מטוס ועפים לחופשה מפנקת בלי גבולות. השקעות? מה זה קשור עכשיו?

חכו רגע. יש לכם כסף פנוי? יש לנו כמה רעיונות בשבילכם ולא בקטע מתנשא. באנו להכיר לכם כמה אופציות – מה אפשר לעשות אם יש לכם 100 אלף שקל ביד ולא בא לכם לשים אותם על לימודים. לכו תדעו, אולי בעוד כמה שנים כשהכסף מההשקעה ימשיך לזרום לחשבון שלכם, תוכלו לחיות בראש שקט גם בזמן שאתם מבלים ומתפננים בחופים של הפיליפינים.

כסף “שוכב” בבנק, מה עושים?
עבדנו קשה מאוד במשך זמן לא קצר והצלחנו לחסוך יפה. בואו נניח שיש לנו 100 אלף שקל. הכסף שוכב בבנק וזה לא בריא. כשהכסף בבנק, מבזבזים יותר או לכל הפחות הכסף לא עושה כלום. חשוב לציין! לא נמליץ פה מה לעשות או איך להתנהל, רק נציג את האופציות ומה התוצאות של כל פעולה. למעשה, כסף בבנק הוא סטטי. נכון, כל אופציה חלופית – כלומר להוציא את הכסף מחוץ לבנק – מהווה סיכון מסוים כמעט, אך הסיכון מאוד משתנה מפעולה לפעולה. ישנן קרנות/חסכונות בהן הסיכון שואף לאפס, אך גם הרווח בהתאם. לכן, כשמדברים על השקעות, תשאלו את עצמכם איזה סוג של אנשים אתם? מהמרים? אוהבים להסתכן? הולכים על בטוח?

מה הכי מתאים לנו?
האפשרויות בלתי מוגבלות. אחרי שנסגרתם על רמת הסיכון, זמן לבחור את העולם שמתאים לכם. תשאלו את עצמכם לאורך כמה זמן אתם יכולים להשקיע את כספכם? כמעט כל החלטה להשקיע את הכסף מצריכה זמן – זמן להתייצב כדי להניב את הרווחים שאנו רוצים לקבל. לכן, עדיף להשקיע כסף שלא נזדקק לו לחיי היומיום.

בנוסף, חשוב להכיר לעומק כל אחת מההשקעות ולהגדיר מטרות: מה אנחנו רוצים להשיג בכל השקעה ומה היא מצריכה מאיתנו – כסף, זמן, ידע, הוצאות עתידיות. עשו את ההשקעה הנכונה עבורכם, כלומר השקעה שמתאימה לאופי ולידע שלכם ולא משהו שלא מתאים לכם. כמשקיעים מתחילים, אנחנו ממליצים לא להתפזר. כמו כן, ודאו שיש ברשותכם את כל הסכום הרצוי להשקעה ואפילו עוד קצת. אם השקעתם למשל בעסק פרטי, יש לקחת בחשבון שיצטרפו להשקעה הוצאות לא מתוכננות.

להשקיע בלימודים זו אופציה?
בהחלט, במיוחד אם אנחנו עדיין לא בטוחים מה נעשה או במה נשקיע – לימודים למעשה זו השקעה אישית. כלומר, אנחנו משקיעים בעצמנו בשביל שבעתיד יהיה לנו יתרון מסוים על פי אחרים.

לא בא לכם ללמוד עכשיו. מה עוד על הפרק?
נציין פעם נוספת, שרק נציג כאן את האופציות עם חסרונות ויתרונות, ללא כל המלצה לאיך לפעול.

קורסים מקצועיים: תואר זאת התחייבות של זמן וכסף. בשביל ארגז כלים מהיר יותר, ישנם לא מעט שמעדיפים ללמוד בדיוק את מה שהם רוצים, כלומר, להתמקצע במשהו ספציפי. קורסים מקצועיים מלמדים את הבסיס שצריך לדעת כדי לצאת לדרך בתחומים מגוונים. אם יש לכם רעיון בראש, אתם רעבים להתחיל עכשיו, חסר לכם כלי או שניים ואתם סומכים על היכולת שלכם ללמוד תוך כדי תנועה, 100 אלף שקל יקנו לכם לא מעט כלים באמצעות קורסים.

בורסות: השקעה במניות היא תחום מאוד רחב וטיפה מסובך. אפשר להשקיע בכמעט כל סכום, במגוון של תחומים וסיכונים. כלומר, אם אנו בוחרים להשקיע במניות של חברה לא יציבה הסיכון, הוא יחסית גדול, אך גם פוטנציאל הרווח גדול. אם נבחר במניות של חברה יציבה, כמו אמזון למשל, כאן הסיכון יהיה יותר נמוך אך גם התשואה תהיה בהתאם.

מומלץ לקחת מישהו שבאמת מכיר את עולם הבורסות, שיוכל לנהל עבורכם תיק השקעות מסודר, בטח אם מדובר בפעם הראשונה שלכם. יש לקחת בחשבון שעולם המניות יכול להיות אכזרי מאוד. כל שינוי בעולם משפיע מאוד על כל הבורסות ולכן, אפשר להרוויח יפה בחלק מהמקרים, אך אפשר גם להפסיד הרבה מאוד. צריך לנהוג בחוכמה ולא לעוף גבוה מדי בתחום הזה. התלהבות ויהירות של מתחילים עלולה לגרום להפסדים כבדים.

מטבעות הקריפטו: תחום פופולרי בשנים האחרונות, בשל היכולת שלנו להשקיע בכל סכום שנרצה. טרנד ההשקעה במטבעות הווירטואליים התחיל מהביטקוין שסחף את העולם איתו וגרר הרבה משקיעים להשקיע הרבה כסף ולהרוויח בהתאם. הביטקוין עורר התלהבות ואחריו החלו להופיע עוד ועוד מטבעות, מה שמאפשר עוד אופציות השקעה בתחום. אגב, גם כדי להתמקצע במסחר בקריפטו אפשר לקחת קורס.

עסק פרטי: אופציה נוספת היא השקעה בעסק אישי. כמובן שסיכון, רווחים והתעסקות בכל הנושא של עסק אישי, משתנים מאוד מעסק לעסק. ישנם עסקים שנמצאים בסיכון יותר גבוהה כמו למשל מסעדנות וחיי לילה, יש כאלה שדורשים ידע וניסיון מקצועי או לוגיסטי (למשל ניהול סחורה), יש כאלה שדורשים רכישת ציוד, ואחרים מצריכים פחות התעסקות והשקעת כסף, אבל הביקוש יהיה יותר נמוך. היתרון הבולט נעוץ בעובדה שיש לכם עצמאות וניצול פוטנציאל עצמי בניהול העסק. ההצלחה יותר תלויה בכם, אבל חשוב לדעת למה נכנסים לפני שקופצים למים.

דוגמאות:
למה לדבר באוויר. בואו תראו מה קרה בפועל אם הייתם לוקחים את הכסף ומשקיעים אותו ב-2020 באחת מכל האופציות עליהן דיברנו.

מטבעות – ניקח לדוגמא את אחד המטבעות המוכרים של הקריפטו והוא: הדואג’. למעשה הדואג’ נהפך למוכר בשל הקפיצה המשמעותית שעשה לקראת סוף 2020. אם היינו משקיעים בתחילת השנה שעברה 100 דולר בלבד בקנייה של מטבעות הדואג’, בשל הקפיצה המטורפת בסוף השנה החולפת, היו לנו עכשיו ביד שני מיליון דולר. מבינים את השיגעון?

מניית טסלה – בדומה למטבעות הקריפטו, גם בבורסה יש עליות ומורדות קיצוניות מאוד בכל עניין המניות. כך קרה עם המניות של חברת המכוניות החשמליות של טסלה. לקראת סוף 2020 קפצו מניות החברה ב-748 אחוז! כלומר, 100 דולר בתחילת 2020 היו הופכים עכשיו ל-75 אלף דולר. לא רע בכלל.

עסק פרטי – השקעה בעסק פרטי לא דומה כלל להשקעות מסוג המניות, לכן המספרים לא היו מפוצצים כמו בדוגמאות הקודמות, אבל גם הסיכון הוא בהתאם לרווח. אפשר להרוויח הרבה גם מעסק פרטי, אם יודעים איך להתנהל ובמה להשקיע. כדאי להכיר היטב כל תחום שנכנסים אליו, לדעת מה הסיכונים וההשפעות שיש בכל תחום. לדוגמא אם היינו משקיעים בבר בתל אביב בתחילת 2020, הקורונה שנכנסה לחיינו במרץ הייתה מנחיתה עלינו מכה רצינית ובלתי צפויה. לכן, עסק דורש תכנון ומחקר עוד לפני שמשקיעים את הכסף שיש לנו.

חישבו אם כרגע לימודים/קורסים זה הדבר האידיאלי עבורכם ואם לא, שיקלו היטב אילו סוג השקעות יתאימו לכם הכי טוב, קבלו החלטה ותתחילו ליזום.
סטודנטים או אלו שבדיוק סיימו את התואר, מוזמנים לבוא ולקרוא אילו עסקים מומלץ לפתוח ב2021.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email