fbpx

למה כדאי לצאת מאזור הנוחות?

למה כדאי לצאת מאזור הנוחות?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש רגעים קטנים בחיים שאתם בוחרים להתנהג בצורה קצת שונה מאיך שהתנהגתם עד היום, לטוב או לרע אלו כנראה יהיו הרגעים הכי זכורים בחייכם. אתם תלמדו מהם, תפגעו מהם ותרוויחו עולמות חדשים שעוד לא הכרתם. הרגעים האלה, הם היציאה שלכם מאזור הנוחות. הם יובילו אתכם להצליח קצת יותר בעבודה, בזוגיות, במציאת אהבה ובעצם בכל דבר שתחליטו שצריך שינוי. הכתבה הבאה לא נועדה לשנות את חייכם מקצה לקצה ברגע אחד, אבל היא כאן כדי לעזור לכם להתחיל. הנה כמה מילים על למה כדאי לכם לצאת מאזור הנוחות ואיך זה יגרום לכם באמת להתחיל לחיות.

גבולות נועדו כדי להגן עלינו 

ההגדרה לאזור הנוחות היא מצב מנטלי בו אדם מרגיש שליטה מלאה בסביבתו ולכן רמות הלחץ והחרדה בהן הוא נמצא נמוכות וקלות לאיזון. בגלל שאנחנו אלה שמגדירים גבולות לעצמנו, אנחנו יודעים בדיוק איפה הם מתחילים ונגמרים. כשאנחנו נאלצים/רוצים לצאת מהם זה מרגיש כמו להיכנס לשדה קרב עם עצמך, דפיקות הלב המואצות והזיעה הקרה גורמים לנו להרגיש לא בטוחים. יחד עם זאת ובלית ברירה בדיוק בנקודה הזאת אנחנו חייבים להחליט או שניקח צעד אחורה או שנתקדם. 

הגבולות שיצרנו מכוונים אותנו להיחשף לאותן חוויות ולדרך חשיבה אחת מסוימת. ככל שמתבגרים נהיה קשה יותר ויותר להגדיר אותם מחדש ולכן רוב האנשים מעדיפים לא לעשות את זה. האזור הבטוח שלנו הופך להרגל לכל דבר ואיך אומרים? “הרגלים קשה לשנות”. הבעיה מתחילה כאשר הגבולות מונעים מאיתנו להתפתח; אתם בבר ורואים מישהי שמוצאת חן בעיניכם, מה הסיכוי שתגשו לבקש את מספר הטלפון שלה? אתם אוהבים לשיר לעצמכם אבל מה הסיכוי שתשירו בפני 100 אנשים? אתם אוהבים לכתוב, מה הסיכוי שתוציאו ספר?  

מי שמחליט איפה לשים את הגבול הוא מי שיוצר אותו והוא נקבע בדרך כלל מתוך הפחד שנפגע. אתם לא תבקשו את הטלפון של הבחורה מהבר כי האגו שלכם יפגע, אתם לא תוציאו ספר כי אתם חושבים שאתם לא מעניינים מספיק וכנראה שלא תשירו מול מאה אנשים כי לדעתכם אתם לא שרים טוב. ומה אם כן?
מה אם תקבלו את המספר של הבחורה, מה אם הספר יהפוך לרב מכר ומה אם השיר שתשירו יזכה למיליון צפיות ביוטיוב? שילוב של מתיחת גבולות והתנסויות חדשות מהקטנות ביותר,כמו: לשיר בפני חמישה אנשים, לכתוב פוסטים בפייסבוק או אפילו לבחור במנה חדשה במסעדה האהובה עליכם, יקל עליכם להיפתח לרעיונות חדשים. 

אל תשכחו שלכולם קל יותר להישאר במקום המוכר. ודווקא מי שכן מצליח לצאת ממנו ואפילו במעט זוכה ביתרון עצום שעוזר לו לבלוט על פני השאר. מתווסף לכך עוד יתרון נלווה של התהליך שהוא חשוב לא פחות – העלאת הביטחון העצמי. דוגמא מעולה לכך היא הערכה הגדולה הנרכשת ל”חשיבה מחוץ לקופסא”. זוהי דרך שמעידה על היוצר שלה ועל כך שהוא יצא מאזור הנוחות שלו ושל הסביבה בה הוא נמצא והגדיר את הכללים מחדש.  פריצת גבולות עצמית היא אמנם מפחידה, אך לא בלתי אפשרית. 


אנחנו יוצרים את אזור הנוחות שלנו
לעזוב את המוכר והטוב זה תמיד דבר מפחיד, אבל מה אם נגיד לכם שאתם לא חייבים לעזוב הכל אלא להוסיף למה שכבר קיים? 

אנשים אוהבים ידיעה, סדר מסוים בדברים שיוביל אותם אל המטרה אליה הם שואפים. אבל חשוב לזכור שיציאה מאזור הנוחות לא משנה את המטרה! 

את מה היא כן משנה? את הסדר בדברים שצריך לעשות כדי להשיג אותה. הסדר הלא ידוע הוא שגורם לנו לאי הנוחות, אבל בסופו של דבר גם הסדר החדש מתבסס על פעולות מוכרות. הטיפ החשוב ביותר הוא להכיר באי הנוחות, ולשאול את עצמכם. אם הסדר היה ידוע מראש, האם המטרה היא ברת השגה? אם התשובה היא כן, אז סדר פעולות שונה ממה שאתם רגילים אליו, לא באמת ישפיע על הסיכויים שלכם להצליח. 

הרגשת יציאה מאזור הנוחות יכולה לקרות גם מעצמה, אל תתנו לזה להפחיד אתכם ואל תנסו לעקוף אותה. כדי לעזור לעצמכם להתמודד, השיטה הכי מומלצת היא ליצור את אי הנוחות בעצמכם, להתחיל בדברים הקטנים שנראים לנו אפשריים, אבל מצריכים מאיתנו כמה חיזוקים נפשיים ועם הזמן אפילו לקחת על עצמנו משימות שנראות לנו קצת יותר קשות. עוד אופציה היא לבחור אדם שיעזור לנו להגיע לשם, מנטור, חבר קרוב או בן משפחה שיעודדו אותנו  לקחת את המכשולים האלו וידחפו אותנו לפעולה. 

במבט לאחור אם תחשבו על  חלום אחד שהגשמתם, שאתם מאוד גאים בו, מה גרם להצלחה שלו?
התשובה היא אתם, אתם גרמתם לחלום להתגשם. הגאווה העצמית הנלוות היא לא סתם, הצלחתם לעשות משהו שהיה נראה מעבר ליכולות שלכם. חלום הוא בסך הכל מציאות לא מוכרת, אם נרחיב את המציאות שלנו ונפתח לסיטואציות חדשות, יכול להיות ששאר החלומות שעוד לא הגשמנו כבר לא יראו כאלה רחוקים?

לנרמל את הכישלון

אנחנו מסתכלים על לקיחת הזדמנויות כסיכון, הפחד מלהיכשל בדבר מסוים בראשינו גדול יותר מהאפשרות להצליח בו. בעיני רוב האנשים כישלון שווה להפסד ואם יש משהו שיותר חשוב לבני אדם מלנצח זה כמובן לא להפסיד. מחקרים הראו שבני האדם כל כך מפחדים מכישלון שהם תמיד יראו בו כגדול ומפואר, אך המציאות היא שונה. אם מסתכלים על לקיחת הסיכונים בצורה הגיונית, כמעט תמיד אפשר לראות שהסיכון ואיתו הכישלון המצופה לא כאלה מפחידים. לעומת זאת ההצלחה העתידית שעשויה לקרות, שבכלל לא נלקחת בחשבון, בעלת פוטנציאל גבוה יותר להיות גדולה ומפוארת ממה שהכישלון אי פעם יכל להיות.

לס בראון אמר: “כוון לירח, אפילו אם תחטיא, אתה תנחת בין הכוכבים”. כישלון אמנם הוא תוצאה לא רצויה לתהליך שידרוש מכם לצאת מאזור הנוחות, אך הוא לא אמור למנוע מכם להמשיך הלאה. גם מי שמצליח נכשל, הוא פשוט לא עוצר. היתרונות שבכישלון הם שהוא יכול להוביל אתכם למקומות שבכלל לא ידעתם על קיומם ולפתוח בפניכם עולמות חדשים. יותר מזה, הוא ילמד אתכם שלכל הצלחה אדירה דרושים מספר כישלונות. הציגו למול עיניכם את ההשלכות החיוביות והשליליות והעמיקו בהם. שינוי נקודת המבט שלכם על חוסר הצלחה, יגרום לכם לא לפחד מלהתנסות ולהרחיב את גבולות, מה שבסופו של דבר יביא להגדלת אזור הנוחות שלכם.

עם פרוץ המגיפה יותר מאי פעם נשארנו באזור הנוחות או יותר נכון נאלצנו להישאר בו. מה שהופך את ההתמודדות עם היציאה ממנו אפילו לעוד יותר קשה. חזרת המשק הביאה איתה הזדמנויות חדשות וכל מה שצריך כדי להתחיל הוא מעט אמונה עצמית ולא לתת לניסיון אחד לא מוצלח לעצור אותנו. הגיע הזמן להתחיל להתרגל למציאות החדשה ולמצוא את עצמנו בה. אל תפחדו מהפחד וצאו להגשים את החלומות שלכם, אנחנו כאן מחכים לשמוע על התהליך…

איך הופכים משבר להזדמנות?

שיווק יצירתי בתקציב נמוך – זה אפשרי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ניוזלטר 84 – המיילים חזרו לאופנה

קראתם השבוע את הכתבה ב”דה מרקר” על מחלקות השיווק המנופחות? הנושא הזה בוער בעצמותיו של ניר זברו שלנו כל כל הרבה זמן והוא היה חייב להגיב. והוא

ניוזלטר 54- כפרה על סנטה

כפרה על סנטה כל שנה, כמו שעון.בידוד, סגרים, חיסונים, כלום לא ישבור את העולם השנה, מגיע להם לחגוג. עושה רושם שהכל ימשיך, העולם יצא להפסקה

ניוזלטר 16- אפשר להנמיך?

סליחה? אפשר חשבון? המסעדות ובתי הקפה חזרו לחיים. לפי התמונות ברשתות, אפשר לחשוב שזן מיוחד של כסאות השתלט על רחובות המדינה. מאחלים בהצלחה לכולם אבל