fbpx

כולם אוהבים לקרוא לעצמם יזמים היום, מיהו היזם האמיתי?

כולם אוהבים לקרוא לעצמם יזמים היום, מיהו היזם האמיתי?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בואו נשחק משחק. מה הדבר הראשון שעולה לכם לראש כשאתם שומעים את המילה יזם? איש עסקים עם חליפה יקרה, שעון באלפי דולרים שגר בפנטהאוז בבניין על הים שהוא עצמו הקים? וואו חלום. בטוח לא חשבתם על ההוא בפינה שחזר מתאילנד, קנה פירות ופתח דוכן מיצים אה? למה בעצם?

התשובה הקצרה לשאלה האם כולם יכולים להיות יזמים היא: כן. והתשובה הארוכה יותר היא שבכנות לא כולם צריכים או בנויים לזה. עם הזמן לומדים שאין בהכרח קשר בין הידע הכללי שלנו או החוויות שעברנו בחיים, לבין הצלחה מקצועית. יש דברים שהם נטו מנטאליים: מה אתם מוכנים לעשות בשביל להצליח. זו בעצם מהות היזמות.

מיהו יזם?
קודם כל צריך להבין שכולנו יזמים. יזמות היא למעשה דרך חשיבה, לא מודל עסקי או כישרון מולד. ועדיין, יש פער תפיסתי די גדול. יזם נתפס כ”מישהו שפותח עסק”, אדם “בעל חזון”, או “בעל חשיבה מהפכנית” או כזה “שלוקח סיכון”. התיאורים נכונים ברוב המקרים, אבל בעצם כולנו נולדנו עם יצר ההישרדות, לכולנו יש שאיפות וכולנו לוקחים החלטות רציניות. כלומר, אם נחשוב יצירתי ונדע מהם הכישורים הייחודים שלנו, לא נהיה שונים מכל אדם אחר שקורא לעצמו “יזם”.

אחד הדברים היפים והחשובים שמאפיינים יזם הוא תשוקה. כשמדברים עם יזמים מצליחים, כמעט תמיד תשמעו את המילה תשוקה כשהם מתארים את מה שהם עושים. גם תשוקה, כמו יזמות, זה עניין פנימי. ללכת עד הסוף אחרי משהו שאתם מאמינים בו. אז אם אתם רוצים הגדרה פילוסופית משהו, יזם הוא אדם מלא תשוקה שמונע מרעיון ומוכן ללכת איתו כמה שיותר רחוק מתוך אמונה בהצלחה.

האם צריך יכולות בשביל להיות יזם?
כשמדברים על רעיון שהופך לעסק, עולה לא מעט השאלה: מה הם הדברים שאנחנו צריכים להביא איתנו בשביל זה? התשובה: פחות ממה שאתם חושבים. אתם לא צריכים שיהיה לכם רעיון פורץ דרך, לא ידע וכישורים חזקים, גם לא איזה תואר ראשון ושני במדעי המחשב, ואפילו לא משפחה מאוד עשירה שתממן לכם את העסק. כלומר, זה כמובן לא יכול להפריע, ברור, אבל לא מה שמניע את היזם. יזם מונע ממוטיבציה ונכונות לבצע את המשימה. זה הדלק שגורם לו לחשוב שהוא מסוגל לעשות הכל.

זה נשמע מעט פשטני, אבל כאלה הם היזמים. “חולמים”. חולמים הם אנשים מיוחדים. לפעמים קצת קשים לעיכול בהתחלה, אבל הייחודיות שלהם היא שהם מאמינים ברעיון שלהם והולכים איתו עד הכי רחוק שהם מצליחים. המוטיבציה הפנימית והאמונה העצמית סוחבת אותם רחוק יותר מאנשים, לא מן הנמנע שמוצלחים באותה מידה, שחושבים רציונלית.

איך אני יכול לדעת האם אני יזם?
יזמות היא מילת באזז של השנים האחרונות. אנשים אוהבים להכתיר את עצמם כיזמים. בינינו, מי לא חלם על להיות יזם. זה מצלצל טוב, זה נשמע טוב, לפתוח עסק בעצמך, לחיות לפי הזמן שלך ולא לתת דין וחשבון לאף אחד. רק שבין להגיד שאתם יזמים לבין להיות יזמים יש פער.

זמן לשאול את עצמכם מי אתם? האם אתם חולמים? כאלה שלוקחים רעיון ולא משחררים ממנו עד שהוא יוצא לפועל? אוהבים לחיות בקצב (המהיר) שלכם, אבל מלאי משמעת עצמית ואחריות? אתם משתעממים מהעבודה שלכם ונמאס לכם לקבל הוראות? רוצים לנהל, יש לכם תשוקה לפתור בעיות, למצוא פתרונות, לתקן דברים שלא עובדים, למלא את החסר, להעביר דברים ממקום למקום?

ברכותינו, אתם חושבים כמו יזמים. עכשיו זה הזמן להוציא את זה החוצה. בעצם, בכל אחד מאיתנו מסתתר יזם בפוטנציה. איפה בא השוני? יזם אמיתי לא סתם אומר שהוא יזם או מסתפק בפוטנציה. הוא פשוט יוזם.

מקווים שהפקתם ערך מהכתבה שלנו, ודרך אגב, אם עדיין לא נרשמתם לניוזלטר שלנו הגיע הזמן שתעשו את זה. פעם בשבוע, יחד עם כוס קפה בבוקר, תקבלו חמש דקות על כל מה שחדש בעולמות היזמות, השיווק והעסקים ישר למייל שלכם. מבטיחים לא להספים אתכם. לחצו כאן להרשמה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ניוזלטר 66- להיות יצירתיים

כסף בא כסף הולך מהדורה #66 ותודה לכל אלו שקוראים כל שבוע, כיף לראות. איזה עוד ניוזלטרים אתם קוראים באדיקות? שתפו אותנו הידעתם?כמעט 15% מהקוראים

ניוזלטר 39- לא טסים לשום מקום

כי מגיע לך ברוכים הבאים לעוד מקבץ של ידע, כזה שתוכלו לחלוק בשולחן ארוחות החג. טוויטר עוזרת ליוצרים להרוויח כסף, טיסות העסקים שוות המון כסף,